Arabuluculuk Ne İşe Yarar?

Arabuluculuk Ne İşe Yarar

Arabuluculuk Ne İşe Yarar?

Arabulucuların ne yaptığı yeni yasa ile birlikte hizmetin zorunla hale getirilmesi ile birlikte taraflar tarafından daha çok merak edilmeye başlandı. Arabuluculuk mesleği son zamanlarda popülerlik kazandı. Ara bulucu olarak adlandırılan kişiler adından da anlaşılacağı üzere tarafların anlaşmasına, bir konu üzerinde uzlaşmaya varılmasına yardımcı oluyorlar.

Arabulucular Sayesinde Dava Sürelerinin Kısaltılması Amaçlanıyor

Arabuluculuk işinin öneminden bahsetmek gerekirse, Türkiye’de işçi ile iş veren arasında geçen davaların bir çoğu en az 2 yıl sürmektedir. Mahkemeler bu uzun süren davalar nedeni ile uzun süre meşgul olurlar. Mahkemelerin yanı sıra taraflar da mahkemenin uzun sürmesinden dolayı hem maddi hem de manevi anlamda yorulurlar. Bu durumun engellenmesi için ara bulucular hizmet vermektedirler.

Bazı dava türlerinde bu nedenle ara bulucuya başvurmak zorunlu hale getirildi. Bununla beraber ara bulucu ile anlaşma zorunluluğu bulunmuyor. Başvurunuzu yapıp görüşme tamamlandıktan sonra mahkemeye gitme hakkınız bulunuyor. Eğer söz konusu davanın konusu meslek hastalığı ya da iş kazaları ise başvuru zorunlu değil.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN