Arabuluculuk Nasıl Oluyor?

Arabuluculuk Nasıl Oluyor

Arabuluculuk Nasıl Oluyor?

Arabuluculuk ile sorunu çözüme kavuşturmak için direk olarak arabuluculuk bürosuna başvurulabildiği gibi mahkemeye de başvurulmasının ardından da arabuluculuğa gidilebilir.  

Arabuluculuk zorunlu ve ihtiyari olmak üzere iki türlüdür. Zorunlu arabuluculuk mahkeme tarafından zorunlu tutulan çekişmeler için söz konusudur. Tarafların kendi istekleriyle arabulucuya gitmesi ise ihtiyaridir.

Arabulucu şartlar arabuluculuk sicil kaydına üye olunmasıdır. Kaydı olmayan bir kişinin aracı olarak tayin edilebilmesi mümkün değildir.

Tayin edilen bu arabulucular 3 hafta içinde uyuşmazlığı gidermelidir. Bu süre en fazla bir hafta daha uzatılabilir. Çekişme hala devam ediyorsa dava süreci başlatılabilir.

Arabuluculuk Ücretinin Ödenmesi

Aksi kararlaştırılmış bir durum yoksa arabuluculuk ücretini kim öder sorunun cevabı tarafların ikisidir. Her iki taraf eşit şekilde arabulucu ücretini ödemelidir.

Şayet taraflar bu arabuluculuk sürecinden sonra da anlaşamazsa ücretin yarısı Adalet Bakanlığı tarafından karşılanır. Arabuluculukta iki saatin geçmesinden sonra her saat başı arabulucuya ödeme yapılmalıdır. Bu ücretler de arabuluculuk asgari ücret tarifesinin ikinci kısmına göre hesaplanır ve tarafların verecekleri ücretler belirlenir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN