Arabuluculuk Nasıl İptal Edilir?

Arabuluculuk Nasıl İptal Edilir

Arabuluculuk Nasıl İptal Edilir?

Arabuluculuk iptali için tarafların ya arabulucuya gerek kalmadan anlaşmaya varmaları ya da arabulucuya gitmekten vazgeçmeleri lazımdır. Fakat zorunlu arabuluculukta bu mümkün değildir. Mahkeme çekişmeye neden olan konu hakkında dava açmadan önce arabulucuya gidilmesini isteyebilir.

Bu durumda arabulucuya başvurmak şarttır. Arabulucu ne yapar sorusunun cevabı ise tarafları bir araya getirerek orta bir yol bulmaya çalışmasıdır. Arabulucu taraflar adına bir karar vermez, yalnızca yol göstericilik yapabilir. Arabulucuya başvuran kişiler bu anlaşmaya kendi istekleriyle varmalıdır.

Anlaşmaya Varılamadığı Durumlar

Arabulucu tarafların anlaşmasını sağlayabilmek için uğraşır. Fakat her durumda anlaşmaya varılacak diye bir şey söz konusu değildir. Bazı durumlarda arabulucunun çabalarına rağmen herhangi bir anlaşma yapılamayabilir.

Arabulucu anlaşma olmazsa bu durumda dava süreci başlatılabilir. Normal şartlarda arabulucu ücreti taraflar tarafından eşit şekilde ödenir. Ancak anlaşma olmazsa ücretin yarısını Adalet Bakanlığı karşılar. Çekişmeye neden olan konu hakkında arabulucu eşliğinde anlaşmanın olmadığı durumlar için dava açılabilir. Ve bu çekişmenin sonucuna mahkeme kendisi karar verebilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN