Arabuluculuk Kaç Gün Sürer?

Arabuluculuk Kaç Günde Sonuçlanır?

Arabuluculuk Kaç Günde Sonuçlanır?

Arabuluculuğun sonuçlanması davanın türüne, tarafların dava sırasındaki tutumlarına göre değişiklik göstermektedir. Davalara bakıldığı zaman, işe iade davasını ele alacak olursak bu sürenin toplam 2 yıl sürdüğünü biliyoruz.

Arabuluculuk Kaç Günde Sonuçlanır?

Arbuluculuk başvurusu başvuru tarihinden itibaren, 3 hafta ve 1 hafta uzatma ile en fazla 1 ay içerisinde, sonuçlanması gerekiyor. Yani arabuluculuk 30 gün içerisinde sonuçlanır.

Tazminat ya da işçilik ile ilgili olan davalarda ise 2 ile 3 yıldan az süren davayı görmek çok zor. Arabuluculuk avukat hizmeti sayesinde vatandaşların mahkemelerden çok daha kısa sürede sonuç almaları hedefleniyor.

Arabuluculuk Davalarının Sonuçlanması Güç Dengelerine Bağlı Olarak Değişebiliyor

Kısa sürede sonuç almak için işçi ve işveren arasında bulunan güç dengeleri önemli bir rol oynuyor. İş akdinin fesih edilmesi sonucu ekonomik olarak bir tarafın zayıflaması yargılama sürecinin normalde olduğundan daha da uzamasına neden olabiliyor.

Bu nedenle dava açan kişilerin iş veren ile uzlaşması davanın daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabiliyor.

Arabuluculuk Artık Zorunlu

Arabuluculuk hizmeti yeni tasarının 3 ile 11. Maddesine bakıldığı zaman, çalışan tarafından talep edilen kötü niyet tazminatı, sendikal tazminat, mobbing tazminatı ve buna benzer tazminatlarda artık zorunlu olarak alınmalı.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN