Arabuluculuk Ankara

Arabuluculuk Ankara

Hukuk sistemimizde 2013 yılından bu yana aktif olarak kullanılan ihtiyari arabuluculuk faaliyetlerinin akabinde ilgili kanunda yapılan değişikliğin ardından İş Hukuku ve Ticaret Hukuku kapsamına giren davalarda da zorunlu arabuluculuk faaliyetlerinin gündeme gelmesiyle birlikte, arabuluculuk son dönemin dikkat çeken uyuşmazlık çözüm yöntemleri arasına girmiştir.

Bu bağlamda hukuk alanında mesleklerini icra eden pek çok kişinin yanında mevcut durumda hukuk fakültesi öğrencisi olan gençler de nasıl arabulucu olunur sorusunun yanıtlarını merak etmektedir.

Arabulucu olarak özel hukuk uyuşmazlıklarında taraflara hakemlik yapmak ve ihtilafların çözüme kavuşturulmasını sağlamak isteyen kişiler, arabulucu olmanın şartlarını açıkladığımız bu yazımızdan yararlanabilirler.

Arabuluculuk, son yıllarda hukuki ihtilafların çözümünde uyuşmazlık yaşayan kişilere sunduğu avantajlar ile ön plana çıkan alternatif bir yöntemdir. Bu noktada arabulucu olarak görev yapmak isteyen kişilerden birtakım şartlar aranmaktadır.

Nasıl Arabulucu Olunur, Arabulucu Olmanın Şartları Nelerdir?

Ülkemizde, Arabuluculuk Dairesi Başkanlığı adı altında faaliyetlerini sürdüren resmi kurum tarafından belirlenen arabuluculuk şartlarının yerine getirilmemesi durumunda arabulucu olmak mümkün değildir. Bu sebeple şu temel şartların yerine getirilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir:

  • Türk vatandaşı olmak
  • Tam ehliyetli olmak ve kasten işlenmiş bir ceza almamış olmak
  • Hukuk Fakültesi mezunu olmak
  • Meslekte en az 5 yıllık bir deneyime sahip olmak
  • İlgili Başkanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında arabuluculuk eğitimini tamamlamış olmak
  • Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurum (ÖSYM veya üniversiteler) tarafından düzenlenen Arabuluculuk Sınavı’ndan en az 70 puan üstü alarak başarılı olmak

Görüldüğü üzere arabulucu unvanı altında uzman hakem olarak arabuluculuk faaliyetlerini yürüten kişilerden bu yeterlilikler aranmaktadır. Bunun yanında arabuluculuk sınavına girecek olan adayın, yukarıda belirlenmiş olan şartlardan birini veya birkaçını taşımaması halinde, söz konusu sınavdan başarılı olması halinde bile arabuluculuk ehliyeti iptal edilmektedir.

Arabulucu Olduktan Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Arabulucu olduktan sonra yapılması gereken işlemler, söz konusu yetkinliğin ilgili yasal ve vergisel prosedürlere uygunluğu ile ilgilidir. Bu bağlamda avukat olan arabulucu kimseler, faaliyet alanlarında bu bilgiyi belirtmek durumundadır. Çünkü arabulucu olarak yapılan işlemlerde elde ettikleri kazancın vergilenmesi söz konusu olduğundan bu hizmetin resmi kurumlarca onaylanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Öte yandan fiziki açıdan arabuluculuk faaliyetlerine uygun bir ortamın oluşturulması da arabulucunun yasal yükümlülükleri arasında yer almaktadır. Zira hukuki uyuşmazlık yaşayan tarafların bir araya gelip müzakere edecekleri ortamı tahsis etmek, bu müzakerelerde hakemlik görevini yerine getirecek olan arabuluculara ait bir görevdir.

Bu noktada son olarak Uyap Arabulucu Portal üzerinden görev atamalarının ve komisyonların seçilmesinin akabinde arabulucu olarak resmen görev yapılabilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN